Jak zarządzać dużym gospodarstwem rolnym?


Posiadając duże gospodarstwo rolne, trzeba podjąć takie działania, dzięki którym zarządzanie będzie stosunkowo łatwe, ale i efektywne. Niestety z roku na rok opłacalność prowadzenia gospodarstwa znacząco spada i często można określić je mianem na granicy opłacalności. Na to wszystko ma wpływ wiele czynników. Wiadomo, że ceny nasion czy też środków ochrony roślin rosną, ale z drugiej strony niewłaściwe prowadzenie gospodarstwa także sprawia, że pojawiają się straty. Tutaj zatem należy zadać sobie pytanie, jak efektywnie zarządzać dużym gospodarstwem rolnym?

Wypożyczać czy kupować – o sprzętach rolniczych zdań kilka

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że ceny maszyn rolniczych są wysokie, bo to oczywiste. Jednak wielu rolników, choć nie osiągają wysokich dochodów z prowadzenia gospodarstwa rolnego, nadal decyduje się na zakup maszyn i tutaj pojawia się problem, gdyż nie zawsze stać ich na taką inwestycję. Wielu z nich bierze kredyty i co gorsza bierze je na złych warunkach. Potem okazuje się, że ciężko jest spłacić raty i dochodzi do przejęć komorniczych. Dlatego też trzeba pamiętać o zasadzie, by mierzyć siły na zamiary, a więc jeżeli nie osiągacie wysokich zysków, to absolutnie nie należy brać kredytu. Czasami lepszym rozwiązaniem jest wynajem sprzętów. W końcu, w zależności od tego jaki profil gospodarstwa macie używa się ich przez określone miesiące. Jednocześnie wypożyczając sprzęty macie pewność, że są one w dobrym stanie. Alternatywą dla takich rozwiązań jest wzięcie sprzętu w leasing. Możecie także zakupić używane maszyny albo zainwestować w te, które już posiadacie.

Dobre opony nie muszą być bardzo drogie

Na jakość i szybkość wykonywanych usług mają wpływ opony. Muszą być w dobrym stanie technicznym. Dodatkowo należy dobierać je pod kątem maszyn, obciążenia, ale i szybkości z jaką mogą się poruszać. Jednocześnie dobre opony wcale nie muszą być bardzo drogie. Jeżeli szukacie modeli w klasie medium to doskonale sprawdzają się opony rosyjskie rolnicze. Można powiedzieć, że są one kompromisem między jakością a ceną. Na pewno są zdecydowanie lepszym wyborem niż modele chińskie i rzeczywiście sprawdzą się w trudniejszych warunkach. Dodatkowo pamiętajcie też, że opony należy dobierać pod kątem prac. Możecie zdecydować się na opony radialne, które zapewniają mniejszy nacisk na glebę. Można więc powiedzieć, że szczególnie dobrze sprawdzają się gdy uprawiacie delikatne rośliny. Posiadają one także elastyczne ściany boczne. Wyróżnia je również mniejszy opór toczenia i duża wydajność, nawet gdy pojazd rozwija większą prędkość. Oczywiście ich użytkowanie jest bezpieczne. Można wybrać także diagonalne, które są stabilne i wytrzymałe. Te z kolei lepiej sprawdzają się na nierównościach. Nie przenoszą też ciężaru maszyny rolniczej na powierzchnię jezdną. Zatem poleca się je nawet na grząskie grunty.

Zarządzanie kapitałem ludzkim

Aby gospodarstwo rolne przynosiło dobre profity musicie pamiętać o zarządzaniu kapitałem ludzkim. Oznacza to, iż powinniście zatrudniać osoby, które posiadają wykształcenie kierunkowe i znają się na pracach. Nie można jednak obciążać jednego pracownika wszystkimi zadaniami i nadzorowaniem całego procesu. Jeżeli prowadzicie gospodarstwo niejednolite, a więc zajmujecie się hodowlą trzody chlewnej, ale i uprawą, to musicie też pamiętać, by każdy dział miała pod sobą inna osoba. Dzięki temu możliwa jest właściwa koordynacja pracy.

Gdy nie ma zysków pomyśl nad zmianą profilu gospodarstwa

Wiecie już jak ważna jest jakość maszyn, ale też, że aby zaoszczędzić możecie wybrać opony rosyjskie. Jednocześnie warto zastanowić się, co zrobić w sytuacji, gdy dany dział Waszego gospodarstwa nie przynosi należytych zysków. Jeżeli z roku na rok zyski są coraz mniejsze bądź nie ma ich wcale, to niewątpliwie powinniście zastanowić się nad zmianą profilu gospodarstwa. Być może Wasza rola, a dokładnie gleba nie nadaje się pod uprawę, którą prowadzicie, stąd też warto przeprowadzić badania i dobrać uprawę do właściwości gruntu i warunków glebowych. Takie proste rozwiązanie rzeczywiście pomoże Wam zoptymalizować koszty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *