Dlaczego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie gabinetu czy strefy pracy?


Gabinet czy strefa pracy to miejsca, które trzeba wykończyć w sposób praktyczny. Elementy przestrzeni powinny zapewniać ergonomię, zatem wygodę i komfort użytkowania. Do takich elementów z pewnością należy oświetlenie gabinetu czy strefy pracy. W dzisiejszym poradniku dowiesz się dlaczego tak ważne jest ich dobre oświetlenie oraz w jakim sposób to zrobić.

Odpowiednie oświetlenie pozwoli Ci na pracę w dzień, ale i wieczorem czy w nocy w sposób efektywny i w skupieniu

Barwa światła ma bardzo istotne znaczenie. Światło ciepłe jest przyjemne niczym promienie słońca, ale stłumione przez oprawę oświetleniową jest rozproszone w danym miejscu czy po całym pomieszczeniu. W ten sposób tworzy się relaksującą atmosferę. Światło zimne jest skupione i skoncentrowane. Bardzo często stosowane jest w świetlówkach LED, których używa się w większych strefach pracy w zakładach produkcyjnych. Takie światło wpływa na większe skupienie uwagi, nie powoduje senności, a wręcz przeciwnie pobudza. Wysokiej jakości światło LED nie powinno też powodować rozdrażnienia czy bólu głowy. Jednak aby zapewnić sobie najbardziej komfortowe warunki można wybrać neutralne światło. Takie sprawdzi się jako oświetlenie gabinetu albo strefy pracy.

Oświetlenie kreuje bardziej przytulną i efektowną aranżację – postaw na zestawy taśm LED tworzące prestiż wnętrza

Oświetlenie ma nie tylko funkcję praktyczną doświetlania strefy pracy w pochmurny dzień, wieczorem i w nocy, bo tworzy również reprezentacyjny charakter wnętrza. Dlatego oprócz oświetlenia głównego i efektownej oprawy świetlnej tego rodzaju oświetlenia, warto zdecydować się także na dekoracyjne źródła światła. Doskonale sprawdzą się zestawy taśm LED. Można je umieścić w specjalnych listwach w suficie podwieszanym, który jest świetnym wyborem do strefy pracy. Można wybrać zestaw taśm LED RGB, w przypadku których możliwe jest sterowanie barwą światła przy użyciu pilota.

Odpowiednie oświetlenie pozwoli zaoszczędzić nieco energii, a jednocześnie zapewni komfort wykonywania obowiązków

Warto zdecydować się na wysokiej jakości oświetlenie LED do strefy pracy, gdyż dzięki temu będzie można włączyć światło jedynie w tej strefie i nie włączać głównego źródła światła w danym pomieszczeniu. W ten sposób oszczędza się energię. Ową oszczędność zapewnia oczywiście także specyfika oświetlenia LED. Jest ono bardzo żywotne. Może świecić nawet przez kilkadziesiąt tysięcy a nawet sto tysięcy godzin, co daje nawet kilkanaście lat świecenia. Warto przy tym podkreślić, że jakość światła przez cały ten czas jest taka sama i nie pogarsza się z czasem. Dlatego diody LED są uważane za najbardziej efektywne oświetlenie i wykorzystywane są także w przypadku dekoracyjnych zestawów taśm LED do podświetlenia blatów, mebli, czy sufitów podwieszanych. W strefie pracy gdzie pracuje się przez wiele godzin w ciągu dnia, a także tam, gdzie praca wykonywana jest stale, bo zmianowo, żywotność oświetlenia LED ma bardzo duże znaczenie.

Jakie oświetlenie do gabinetu lub strefy pracy wybrać?

Już wiesz, że dekoracyjne oświetlenie gabinetu, np. półek w witrynie czy szklanych półek regału świetnie się sprawdzi, bo stworzy prestiż wnętrza. Takie samo oświetlenie możesz wykorzystać w suficie podwieszanym, który może znajdować się nie tylko we fragmencie pomieszczenia. Sprawdzi się też na całej jego długości. W takim przypadku może być wypełniony wieloma oczkami LED, ale można postawić też na efektowne plafony, które świetnie prezentują się w nowoczesnych gabinetach i komponują z zestawem taśm LED. W gabinecie czy strefie pracy na bocznych ścianach mogą znaleźć się też kinkiety. Mogą doświetlać np. strefę przyjmowania klientów czy kontrahentów. Ciekawie będzie się też prezentować oświetlenie przypodłogowe, które podkreśli piękno jej wykończenia. Może być umieszczone w listwach maskujących czy specjalnych oprawach.

Strefa pracy może być praktyczna i urządzona ergonomicznie. Kluczowe znaczenie ma nie tylko dobór mebli, ale i właściwego oświetlenia. Bez niego trudno właściwie wykonywać swoje obowiązki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *